
Jsem důležitý orgán, který působí jako první obranná linie Vašeho těla proti bakteriím a virům. Když jsem zdravá, udržuji optimální hladinu vody a pomáhám regulovat tělesnou teplotu. Jsem vysoce citlivá a registruji i ten nejjemnější dotek či bolest. Třeba takové pohlazení…to se mnou umí dělat věci!
Ale psst…od toho tu dnes nejsem 🙂
Jako Váš největší a nejviditelnější orgán s plochou téměř 2 m² tvořím skoro šestinu Vaší tělesné hmotnosti. V neposlední řadě může můj stav mít také významný dopad na Vaše sebevědomí.
Teď se budu chvíli tvářit hrozně důležitě, ale zkuste to vydržet, protože díky tomu mnohé trable pochopíte.
STRUKTURA KŮŽE
Kůže je měnící se, dynamický orgán, který se skládá ze tří hlavních funkčních vrstev – epidermis, dermis a subcutis, z nichž každá se skládá z několika dílčích vrstev. Kožní přívěsky – jako jsou folikuly a mazové a potní žlázy – také hrají v její celkové funkci svou roli.
Epidermis (pokožka)
Jako nejvrchnější vrstva, kterou můžeme vidět a dotknout se jí, nás epidermis chrání před toxiny, bakteriemi a ztrátou vody.
Buňky v rohové vrstvě spojují epidermální lipidy. Tyto lipidy jsou nezbytné pro zdravou kůži: vytvářejí její ochrannou bariéru a vážou vlhkost uvnitř kůže. Když tyto lipidy schází, může být kůže suchá, jakoby napjatá nebo hrubá.
Epidermis je pokryta hydrolipidickým filmem – emulzí vody a lipidů (tuků). Tento film, udržovaný výměšky potních a mazových žláz, pomáhá zachovat kůži vláčnou a působí jako další překážka proti bakteriím a plísním.
Vodová část tohoto filmu, známá jako ochranný kyselý plášť obsahuje:
- Kyselinu mléčnou a různé aminokyseliny z potu.
- Volné mastné kyseliny z mazu.
- Aminokyseliny, kyselinu pyrolidin-karboxylovou a jiné přirozené hydratační faktory, které jsou převážně vedlejší produkty procesu keratinizace (rohovatění).
Tento ochranný kyselý plášť udržuje mírně kyselé pH kůže mezi 5,4 a 5,9. Toto prostředí je ideální pro:
- Množení přirozené kožní flóry a ničení škodlivých mikroorganismů.
- Vznik epidermálních lipidů.
- Aktivitu enzymů, které řídí proces deskvamace (přirozený proces obnovy kožních buněk)
- Schopnost vlastní obnovy rohové vrstvy při poškození.
Na většině částí těla je tloušťka epidermis pouze 0,1 mm, u pleti okolo očí je výrazně tenčí (0,05 mm) a na chodidlech naopak podstatně silnější (mezi 1 a 5 mm).
Dermis (škára)
Dermis je silná, pružná, ale pevná střední vrstva kůže, tvořená 2 tenčími vrstvami:
- spodní vrstva (neboli stratum reticulare): hluboká, silná vrstva, která tvoří volnou hranici s podkožím.
- Vrchní vrstva (neboli stratum papillare): tvoří jasnou, vlnitou hranici s epidermis
Hlavní stavební složky dermis jsou kolagen a elastin, pojivová vlákna, která zajišťují sílu a pružnost a jsou nezbytnými složkami zdravé, mladě vypadající pleti. Tato vlákna jsou obklopena gelovitou hmotou (s obsahem kyseliny hyaluronové), která má vysokou schopnost vázat vodu a pomáhá udržet objem kůže.
Dermis hraje klíčovou roli v ochraně těla před vnějšími vlivy a dráždivými látkami, stejně jako ve vyživování epidermis:
- Její hustá, pevná textura pomáhá tlumit vnější nárazy, a dojde-li k poškození kůže, obsahuje pojivová vlákna, jako jsou fibroblasty a mastocyty, která hojí rány.
- Je bohatá na krevní vlásečnice, které vyživují epidermis a zároveň odstraňují škodlivé látky.
- Mazové a potní žlázy se nacházejí také v dermis. Tekutiny vylučované těmito žlázami společně vytvářejí hydrolipidický film.
V dermis se také nachází:
- Lymfatické cévy.
- Smyslové receptory.
- Vlasové kořínky: cibulovitá zakončení vlasového vlákna, odkud vlasy vyrůstají.
Subcutis (podkoží)
Nejspodnější vrstva kůže uchovává energii a zároveň působí jako „tlumič“ nárazů a izolace těla. Skládá se převážně z:
- Tukových buněk (adipocytů)
- Speciálních kolagenních vláken (tvořícími septa nebo hranice): volná a houbovitá pojivová vlákna, která drží pohromadě tukové buňky.
- Krevních cév.
Množství tukových buněk obsažených v podkoží se na různých částech těla liší. Navíc se rozmístění tukových buněk liší také mezi muži a ženami, stejně jako struktura ostatních částí kůže.
Kůže se během života člověka mění.
Pokud vlhkost rohové vrstvy klesne pod 8 až 10 %, stává se hrubou, suchou a náchylnou k praskání.
Věděli jste, že:
Naše kůže má mnoho rolí nezbytných pro naše zdraví a pohodu:
Regulace teploty: Kůže ochlazuje tělo potem a stahováním cévního systému v dermis šetří teplo.
Vnímání pocitů: Díky nervovým zakončením je kůže citlivá na tlak, vibrace, dotek, bolest a teplotu.
Regenerace: Kůže má schopnost hojit rány.
Zdroj potravy: tukové buňky v podkoží slouží jako důležité uskladňovací jednotky pro živiny. Když je tělo potřebuje, pronikají do okolních krevních cév a ty je přepravují tam, kde jsou třeba.
Kůže hraje také významnou roli v psychice člověka. Jako nejviditelnější ukazatel zdraví, ovlivňuje stav kůže i to, jaký ze sebe máme pocit a jak nás vnímají ostatní. Když je kůže zdravá a bez problémů, cítíme se spokojeně a sebejistě.

Takže Vám je už teď jasné, že jakákoliv nerovnováha, je prostě bližší cesta k ekzematickým reakcím. Jo, dovedu být pěkná citlivka!
EKZÉM NEBOLI DERMATITIDA
Tak označujeme neinfekční záněty kůže, které nejsou nakažlivé. Způsobují svědění, zarudnutí, některé vytváří puchýře. Kromě dědičných dispozic mají na jejich vznik vliv různé látky v okolním prostředí, které přijdou do styku s pokožkou, vdechneme je nebo požijeme. Někdy trvají pár dní, jiné probíhají dlouhodobě a opakovaně se vrací, takže trápí člověka od dětství do dospělosti a ovlivňují kvalitu života jeho i jeho nejbližších.
DRUHY EKZÉMŮ
Atopický ekzém (atopická dermatitida)
Jedná se o imunitní odpověď organismu na základě vrozené dispozice a projevuje se hlavně svěděním, suchostí kůže, bledostí nebo zarudnutím, olupováním kůže nebo puchýřky.
Kontaktní dermatitida (alergická nebo iritační)
Pokud přijde kůže do kontaktu s alergeny nebo dráždícími látkami, mohou tyto vyvolat zánět kůže, a to v místě dotyku – při kontaktu s chemikáliemi, kovy, konzervačními látkami v kosmetických a farmaceutických přípravcích, při vdechnutí různých výparů, po požití potravin.
K reakci může dojít opožděně až po letech neustálého působení určité látky.


Numulární dermatitida
Chronický ekzém, který se vyznačuje suchou kůží a kulatými, ohraničenými nesvědivými skvrnami, hlavně na dolních končetinách. Stav se zhoršuje v zimních měsících. Onemocnění je považováno za druh atopického ekzému, kdy svou úlohu hraje chronická infekce.

Spálení sluncem – solární dermatitida
Dlouhé vystavení se ultrafialovému záření může vyvolat spálení pokožky až do zánětu, který se projevuje zarudnutím a vznikem puchýřků.
POZOR! Doba působení UV se liší fototypem i věkem, proto vždy je potřeba individuální přístup!


Fotoalergická kontaktní dermatitida
Po použití nějakého přípravku a následnému vystavení se slunci se může stát, že kůže zareaguje zčervenáním, otokem, někdy i puchýři, většinou provázené nepříjemným svěděním.

Seboroická dermatitida
Kvůli zvýšené tvorbě mazu a přítomnosti kvasinek se může objevit červená svědivá vyrážka s šupinami v centrální části obličeje, na temeni hlavy nebo na trupu. Onemocnění ovlivňují klimatické podmínky, životní prostředí i psychický stav. Zde rozhodně doporučuji úpravu stravy s omezením cukrů a lepku.

Dyshidrotická dermatitida
Typ ekzému, který se omezuje na prsty, dlaně a plosky nohou a projevuje se červenými skvrnami s puchýřky naplněnými čirou tekutinou, které praskají, svědí i bolí a kůže se olupuje. Toto onemocnění je považováno za druh atopického ekzému, ale může být projevem kontaktního alergického ekzému.

Fototoxická dermatitida
Ještě těžší forma spálení sluncem může vzniknout jako následek působení ultrafialového záření v kombinaci s některými léky či chemikáliemi.
Je potřeba dát pozor i u výběru opalovacích krémů!

Fytofotodermatitida
Další typ fytotoxické dermatitidy, která vzniká po působení chemikálií (furokumarinů) obsažených v některých rostlinách.
Co si pod tím představit?
Třeba setkání s bolševníkem, celerem, routou, kmínem, koprem, pastiňákem, petrželí, fíkovníkem, aksamitníkem, andělikou atd Na dovolené tohle umí např. limeta. A ještě musím zmínit éterické oleje – proto velkou opatrnost s použitím u dětí!
Pokud používáte éterické oleje, které způsobují fototoxicitu, doporučení je nevystavovat pokožku 12-18 hodin UV záření (slunce, solária).
Když reakce nastane
Léčba fototoxické reakce – použijte čistou aloe vera nebo aloe vera gel, neaplikujte žádné éterické oleje a nechoďte na slunce. V případě silné reakce navštivte svého lékaře.


PREVENCE?
Naší pokožku je třeba chránit a vyživovat. Vyberte si, co právě pro Vás bude tím nej! Nikdy nemažte pokožku velmi silnou vrstvou krému, raději méně a častěji. Proč? Protože by se Vaše pokožka mohla začít „dusit“ a to by se nelíbilo jí ani Vám.
Pokud problém již nastal, snažte se Vaši kůži zklidnit vhodným přípravkem, hydratací (i vnitřní, tzn vynechejte dráždivé nápoje), nedráždivými pracími prostředky pro Vaše oblečení a také volbou jemného oblečení s minimem syntetiky (kvůli otěru a následné další iritaci – dráždění).
Kdy je vhodné navštívit lékaře?
- je-li projev celotělový
- je-li projev mokvající
- trvá-li déle než dva týdny bez sebemenších změn
U poškozené pokožky pozor na možnou sekundární infekci, velmi rádi se zabydlují stafylokoky a streptokoky.
JAK MŮŽE POMOCI EURONA?

Používáním nedráždivé kosmetiky, například z řady PureMimi…

…použitím S.O.S. Aloe při sebemenším náznaku pálení či svědění…

…citlivou (nejen) relaxační péčí…

…šetrným praním v pracím programu EcoMimi, který využívá (mimo jiné) čekanku a cukrovou třtinu, pro ještě větší jemnost a šetrnost…

…prát v pracích prostředcích bez dráždivých plnidel…

…použitím unikátního vet přípravku s báječným složením (samozřejmě je primárně určen našim čtyřnohým parťákům), ovšem zkušenosti uživatelů a výsledky hovoří jasně…

…hýčkáním pokožky našimi luxusními hydratačními mýdly…

…s minimalistickým dávkováním namísto velkých plných odměrek…

…skvělým mýdlem na ovoce a zeleninu – vyzkoušejte, citliví jedinci poznají rozdíl okamžitě!
Možností je daleko víc…a vše souvisí se vším…šetrné prostředky pro Vás a Vaši domácnost, které budete milovat tak, jako je milují ti, co už je vyzkoušeli!

Závěrem...
Mnoho z Vás už slyšelo nebo četlo "náš příběh", já ho sem ale přesto vložím...jde o pár řádků, které řeknou mnoho... Starší syn (atopik) měl hluboké zánětlivé projevy na ploskách nohou s trvalými otoky. Bolest znemožňovala chůzi. Ani ruce nebyly bez problémů - vypadaly hodně podobně. Kožní oddělení bylo jeho druhým domovem, 15 let marného boje plného kortikoidů, snaha o Non Toxic domácnost, úprava stravy...vše marné. Na fotce vidíte tzv. klidové stadium, bylo to prostě děsný! Pak jsem vyzkoušela Euronu a - ekzematické projevy začaly ustupovat. Každá máma je šťastná, je-li dítě spokojené, zdravé a bez bolesti. Jaká byla tedy moje radost a dojetí, když jednoho dne přišel syn se slovy: "Mami, to už vůbec nebolí!" a každý den byly znát ohromné postupy v hojení postižených míst. S Euronou bylo za pouhé 2 měsíce po všem...prostě díky!